نقد من بر ویرایش آقای گلاب‌زاده از کتاب «روزگاری که گذشت»

این نوشته در پی سفرم به ایران و تاسف بر مشکلات عدیده‌ی چاپ کتاب “روزگاری که گذشت” به کوشش آقای محمدعلی گلاب‌زاده (انتشارات مرکز کرمان‌شناسی با همکاری انتشارات ولی، ۱۳۹۵) نوشته شده‌است. گرچه نشر این اثر در استان کرمان ـ خاصه که روایت‌های صنعتی‌زاده از نظر تاریخی حائز ارزش‌های متعدد برای تاریخ کرمان است ـ بنا به قاعده بایستی یک اتفاق فرخنده باشد اما در وضعیت کنونی بی‌انضباطی‌های متعدد علمی و شلختگی‌های ویراستاری آن این شیرینی را به کام تلخ و غم‌انگیز کرده‌است.

در یک طبقه‌بندی کلی غیر از صدها اشتباه تایپی که در کل کتاب به سادگی قابل رویت است، می‌توان به اشتباهات زیر اشاره کرد: بی‌دقتی کامل در ارجاع نقل قول در کل مقدمه کتاب، بی‌توجهی کامل به اشاره به منبع ویرایش حاضر و چاپ‌های پیشین کتاب، اضافه کردن دلخواه زیرنویس به برخی عکس‌های کتاب اصلی، مهم‌تر از آن اضافه کردن دلخواه ده‌ها عکس به عکس‌های کتاب اصلی، ضبط اشتباه برخی کلمات که منجر به اطلاعات اشتباه تاریخی می‌شود، بی‌توجهی به اشاره به پاورقی‌های نسخه اصلی و مهم‌تر از آن بی‌توجهی به ستون‌بندی کتاب که خاصه در بخشی از کتاب باعث از بین رفتن کامل مقصود اثر ‌شده است. در ادامه با جزئیات بیشتر و به توالی به این موارد خواهم پرداخت.

متن کامل این نقد را که در هفته نامه فردای کرمان منتشر شده است در لینک زیر می‌توانید بخوانید:

http://goftareno.ir/fa/news/18825/نقدی-بر-ویرایش-محمدعلی-گلاب%E2%80%8Cزاده-از-کتاب-“روزگاری-که-گذشت“-نوشته-عبدالحسین-صنعتی%E2%80%8Cزاده

یک دیدگاه 6 در “نقد من بر ویرایش آقای گلاب‌زاده از کتاب «روزگاری که گذشت»

  1. سلام و خسته نباشید…ممنون از سایت خوبتون..من می خوام کتاب ” روزگاری که گذشت ” رو مطالعه کنم اما هر چه تو سایت شما می گردم لینک مربوط به مطالعه رو پیدا نمی کنم.ممنون اگر راهنمایی کنید.

    1. لطفا به برگه «روزگاری که گذشت» و مطلب با عنوان «رونمایی» در این برگه مراجعه کنید. با کلیک روی پنجره ای که زیر این مطلب وجود دارد شما به راحتی می توانید صفحات کتاب را ورق زده و بخوانید.

      1. با سلام مجدد..ممنون از پاسخگویی ….متأسفانه به برگه روزگاری که گذشت و مطلب رونمایی رجوع کردم و هر چه پرونده و پنجره در زیر رونمایی بود را زدم اما مطلب آشکار نشد.

  2. سلام…با عرض پوزش..برای مطالعه کتاب ” روزگاری که گذشت”
    امکان داره راهنمایی دقیق تری کنید.دسترسی به کتاب در سایت میسر نیست

  3. جدا از محبت و نوجه و پاسخگویی شما سپاسگزارم..ظاهرا دسترسی به این آدرس هم در ایران امکان پذیر نیست…به هر حال محبت و نوجه شما را فراموش نمی کنم…ظاهرا نشر مرکز کرمان شناسی این کتاب را دارد و تماس گرفتم قرار شد از کرمان برایم پست کنند.بسیار سپاسگزارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *